Co to jest promieniowanie UV i co ono robi?Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest częścią spektrum elektromagnetycznego. Jest to rodzaj światła, które ma długość fali krótszą niż światło widzialne. Promienie UV są obecne każdego dnia, ale mogą być bardziej intensywne w gorące letnie dni lub gdy znajdujemy się bliżej słońca, np. podczas jazdy na nartach lub wędrówek po górach. Promieniowanie ultrafioletowe nie jest widoczne dla ludzkiego oka i jest często określane jako "niewidzialne światło". Mimo, że nie widzimy promieni UV, wiemy, że istnieją, ponieważ widzimy ich skutki: Kiedy wychodzimy na słońce na dłuższy czas, nasza skóra zmienia kolor na czerwony z powodu reakcji naszego ciała, aby chronić skórę przed dalszymi uszkodzeniami. Wiemy, że promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe, ponieważ uszkadza DNA i powoduje mutacje; mutacje te mogą prowadzić do wzrostu komórek rakowych, jeśli organizm nie podejmie odpowiednich działań.

Jakie są rodzaje promieniowania UV?

Wszystkie promieniowania UV są szkodliwe, ale istnieją dwa podstawowe typy: - Ultrafiolet A (UVA) - Ultrafiolet B (UVB) UVC nie stanowi problemu dla ludzi, ponieważ jest pochłaniane przez atmosferę. Jednakże, UVA i UVB to dwa najbardziej szkodliwe rodzaje promieniowania UV. Promieniowanie UV jest mierzone pod względem jego siły lub intensywności. Im wyższa liczba, tym silniejsze promieniowanie. Najsilniejsze i najbardziej szkodliwe promienie UV są nazywane UVB. UVB jest główną przyczyną oparzeń słonecznych i może również prowadzić do długotrwałych uszkodzeń skóry, w tym przedwczesnego starzenia się i raka skóry. UVA wnika głębiej w skórę i jest odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, plam starczych i zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry.

UV Dangers and Warnings

Im dłużej Twoja skóra jest wystawiona na działanie słońca - i im bardziej intensywne są promienie UV - tym bardziej prawdopodobne jest, że ulegniesz poparzeniu słonecznemu i pojawią się uszkodzenia skóry, w tym zmarszczki, plamy starcze i zwiększone ryzyko raka skóry. Udowodniono, że promieniowanie UVB prowadzi do rozwoju raka kolczystokomórkowego (drugi najczęstszy rodzaj raka skóry) i raka podstawnokomórkowego (najczęstszy).

Promieniowanie UV jest również szkodliwe dla Twoich oczu. Jest najczęstszą przyczyną sezonowej choroby afektywnej (SAD) i może przyczynić się do zwyrodnienia plamki żółtej, które jest główną przyczyną ślepoty wśród starszych osób. Promienie UV mogą również powodować, że Twoje oczy częściej produkują łzy, co może być bolesne, zwłaszcza jeśli masz suche oczy.