Znaczenie zapisywania swoich celów i utrzymywania ich w zasięgu wzrokuPrawdopodobnie masz wiele celów w swoim życiu. Być może chcesz ukończyć szkołę, rozpocząć działalność gospodarczą lub schudnąć. Niezależnie od celu, badania pokazują, że spisanie ich i trzymanie w zasięgu wzroku może zrobić dużą różnicę, jeśli chodzi o ich osiągnięcie. Istnieje kilka powodów, dla których utrzymywanie naszych celów w zasięgu wzroku może być tak skuteczne, aby pomóc nam je osiągnąć. Kiedy widzimy nasze cele każdego dnia, jesteśmy bardziej skłonni do myślenia o nich i podejmowania działań, które wspierają ich osiągnięcie. Ponadto, regularne widzenie naszych celów pomaga nam odfiltrować to, co ważne, od nieistotnych codziennych czynności. Regularne widzenie naszych celów sprawia również, że jesteśmy odpowiedzialni przed kimś innym niż my sami - co może być skutecznym sposobem na utrzymanie motywacji i realizacji swoich zamierzeń.

Jak napisać swoje cele i utrzymać je w zasięgu wzroku

Pierwszym krokiem do skutecznego utrzymywania swoich celów w zasięgu wzroku jest ich faktyczne zapisanie. Chociaż istnieją różne rodzaje wyznaczania celów, na potrzeby tego artykułu spójrzmy na zapisywanie celów jako skuteczny sposób na śledzenie rzeczy, które chcesz osiągnąć.

Kiedy zapisujesz swoje cele, angażujesz inną część swojego mózgu niż wtedy, gdy po prostu myślisz o nich w swoim umyśle. Kiedy zapisujesz swoje cele, jesteś w stanie zaangażować swój zmysł wizualny i przestrzenny, a także umiejętności analityczne i ciekawość. Dlatego właśnie, jak pokazują badania, zapisywanie swoich celów może być tak pomocne.

Dlaczego zapisywanie swoich celów jest tak skuteczne

Kiedy zapisujemy nasze cele, możemy na nie często patrzeć, co zwiększa poczucie, że są realne i konkretne. Kiedy zapisujemy cel, mówimy sobie, że to jest naprawdę coś, co zamierzamy zrobić. Zapisanie naszych celów, a następnie regularne ich przeglądanie, pomaga utrzymać je w naszych myślach i pomaga nam dostosować nasze codzienne działania i harmonogram w zależności od potrzeb, tak abyśmy mogli robić postępy w kierunku naszych celów.

Umieść swoje cele tam, gdzie będziesz je widział każdego dnia

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie swoich celów w zasięgu wzroku jest umieszczenie ich tam, gdzie będziesz je regularnie widzieć. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, możesz umieścić zdjęcie swojej docelowej wagi obok komputera w pracy, obok lustra w łazience lub na lodówce w domu. Jeśli oszczędzasz na samochód, możesz umieścić zdjęcie modelu samochodu, który chcesz kupić, obok swojego konta oszczędnościowego. Możesz też zrobić wykres ze swoim celem i kwotą pieniędzy, którą będziesz musiał oszczędzać co miesiąc obok miejsca, w którym śledzisz swoje finanse.

Śledź działania, które są związane z Twoimi celami

Innym prostym sposobem na utrzymanie swoich celów w zasięgu wzroku i upewnienie się, że robisz regularne postępy w kierunku ich osiągnięcia, jest prowadzenie rejestru działań, które wspierają ich realizację. Na przykład, jeśli chcesz ukończyć długoterminowy projekt, możesz zapisywać swoje postępy w jego realizacji. Jeśli chcesz rozpocząć nowy program ćwiczeń, możesz zapisywać, jak często ćwiczysz i ile czasu poświęcasz na każdą sesję.

Zapisywanie swoich postępów w dążeniu do osiągnięcia celu lub działań, które pomagają w jego osiągnięciu, może pomóc w utrzymaniu odpowiedzialności za siebie. Może to być pomocna technika, szczególnie gdy pracujemy nad długoterminowym celem lub gdy w proces ten zaangażowane są inne osoby.