Dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do publicznych wystąpień, może to być bardzo onieśmielający proces. Wygląda na to, że wszyscy cię widzą i oceniają jak mówisz. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że celem wystąpień publicznych nie jest wypowiadanie się lub wypowiadanie interesującej uwagi, ale raczej nawiązanie kontaktu z publicznością i rozśmieszenie ich, uśmiech i poczucie czegoś. Trudno jest wygłosić przekonującą mowę, nie wiedząc, co przychodzi naturalnie, a co nie. Jednym ze sposobów, w jaki ludzie dowiadują się o swoich mocnych i słabych stronach podczas wystąpień publicznych, jest wygłaszanie przemówień analitycznych, które uczą ich, jak mogą poprawić swoje następne występy.
Czym są wystąpienia publiczne?
Wystąpienia publiczne to forma komunikacji, w której osoba lub grupa osób zwraca się do szerszej publiczności za pomocą słów ustnych lub pisemnych. Można to również zdefiniować jako akt prezentacji dla zgromadzonej publiczności.
Przemawianie publiczne różni się od wygłaszania przemówienia tym, że przemawianie publiczne jest przeznaczone dla publiczności spoza bezpośredniego otoczenia społecznego mówcy. Oznacza to, że przemawianie publiczne odbywa się przed innymi osobami, które same nie są częściowo mówcami publicznymi, podczas gdy wygłaszanie przemówień zwykle odbywa się w otoczeniu społecznym mówcy.
Przemawianie publiczne to denerwujące doświadczenie. Wiele osób jest świadomych swoich umiejętności mówienia i tego, jak je poprawić. Ale jedno jest pewne: nigdy nie będą idealne. Nawet najbardziej pewni siebie mówcy popełniają błędy! Kluczem do sukcesu w wystąpieniach publicznych jest traktowanie błędów jako okazji do nauki i doskonalenia się, a nie jako oznaki niekompetencji.
3 kroki do udanego wystąpienia publicznego
-Pierwszym krokiem jest przygotowanie. Obejmuje to wiedzę o ludziach, których spotkasz, i upewnienie się, że masz wszystkie niezbędne informacje, aby dobrze się reprezentować.
-Drugi krok to pewność siebie. Obejmuje to przygotowanie się na każdą sytuację i wiedzę, czego chcesz od swojej prezentacji, a także gotowość do odpowiadania na pytania osób uczestniczących w wydarzeniu.
-Trzeci krok to przygotowanie do pytań lub informacji zwrotnych od uczestników, co obejmuje przygotowanie konkretnych odpowiedzi na różne rodzaje pytań i nauczenie się, jak nie być defensywnym, jeśli ludzie przekazują krytyczne informacje zwrotne na temat twojej prezentacji
porady dotyczące wystąpień publicznych, naturalny mówca, jak dobrze mówić
- Admin