"Blue Monday". Czym jest i jak go pokonaćProblemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne i występują u ludzi z różnych środowisk i środowisk. Jednak w przypadku osób pracujących w szybko zmieniającym się świecie pracy, stres i niepokój mogą stać się szczególnie trudne do opanowania. Jednym z takich przykładów jest powszechnie określany jako "Blue Monday", o którym mówi się, że jest najbardziej przygnębiającym dniem w roku. Czym więc jest Blue Monday i jak możemy go pokonać?

Co to jest Blue Monday?

Blue Monday to pomysł, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej przygnębiającym dniem w roku. Mówi się, że ten dzień przypada około 2 tygodnie po świętach Bożego Narodzenia, co sprawia, że jest to szczególnie trudny czas dla osób pracujących w handlu detalicznym lub innych rolach związanych z obsługą klienta. Mówi się, że ten dzień jest bardziej prawdopodobny, aby ludzie czuli się przygnębieni niż jakikolwiek inny dzień w roku. Nie wiadomo skąd wziął się Blue Monday, ale termin ten funkcjonuje już od kilku lat.

Jak można go pokonać?

- Przełam schemat - Jeśli zauważysz, że zaczynasz doświadczać spadku nastroju o tej porze roku, spróbuj przełamać schemat, robiąc coś, co różni się od twojej zwykłej rutyny. Robienie czegoś nowego prawdopodobnie pomoże przesunąć Twoją uwagę z negatywnych myśli.

- Rób to, co sprawia, że jesteś szczęśliwy - Spędzanie czasu na działaniach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, może pomóc Ci podnieść Twój nastrój w krótkim czasie i może pomóc Ci zapobiec powrotowi bluesa w okolicach Blue Monday.

- Praktykuj mindfulness - Praktyka mindfulness może przesunąć uwagę z dala od myśli, pomagając zebrać myśli i skupić się na chwili, w której się znajdujesz. Istnieje wiele różnych sposobów, które można spróbować praktykować mindfulness, takie jak joga, medytacja, spacer lub ogrodnictwo.

- Nawiązywanie kontaktów z ludźmi - nawiązywanie kontaktów z innymi osobami może pomóc w odwróceniu uwagi od siebie i sprawić, że poczujemy się mniej odizolowani. Można spróbować umówić się na spotkanie z przyjaciółmi, rodziną lub kolegami z pracy, albo skorzystać z mediów społecznościowych, aby nawiązać kontakt z ludźmi.

- Spróbuj ćwiczeń fizycznych - Ćwiczenia fizyczne mają wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i mogą pomóc w zmianie nastroju.

- Popraw swój sen - Poprawa jakości snu może pomóc w poprawieniu nastroju, dzięki czemu będziesz bardziej odporny na potencjalne skutki Blue Monday.

- Wybierz swoje jedzenie - Wybór zdrowego, pożywnego jedzenia do jedzenia może pomóc w poprawie nastroju.

3 sposoby na podniesienie nastroju w Blue Monday

- Bądź obecny - Kiedy jesteś uważny, nie myślisz o przeszłości lub przyszłości, ale zamiast tego skupiasz się na teraźniejszości. To może mieć korzyści dla zarządzania stresem, ale także dla pomocy w podniesieniu nastroju. Spróbuj skupić się na oddychaniu i byciu w chwili obecnej, aby poprawić swój nastrój.

- Bądź wdzięczny - Wykazano, że skupianie się na wdzięczności ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Spróbuj skupić się na tym, za co jesteś wdzięczny, np. na przyjaciołach, rodzinie czy nawet pogodzie.

- Bądź aktywny - Aktywność fizyczna może pomóc zwiększyć swój nastrój i energię, dzięki czemu poczujesz się lepiej w sobie. Możesz spróbować osiągnąć 10 000 kroków dziennie lub możesz użyć aplikacji do ćwiczeń, aby śledzić swoją aktywność.

- Pozostań w kontakcie - Kiedy czujesz się słabo, może być łatwo zamknąć się przed światem. Ważne jest jednak, aby się nie izolować. Zamiast tego staraj się utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i rodziną, a także kontaktuj się z nimi, jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia.