Działania zapobiegające bólowi plecówIstnieje szereg działań, które możesz podjąć, aby zapobiec bólowi pleców. Przede wszystkim ważne jest, aby pracować nad wzmocnieniem mięśni rdzenia i dolnej części pleców. Pomoże to zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu w tych okolicach. Najlepszym sposobem na wzmocnienie rdzenia jest wykonywanie ćwiczeń, które koncentrują się na brzuchu, pośladkach, biodrach i udach, takich jak przysiady, mostki, deski i przysiady. Ważne jest także, aby zastanowić się, w jaki sposób spędzamy czas siedząc - czy to w pracy, czy w domu, przed telewizorem lub komputerem przez cały dzień. Nasze ciała nie są przystosowane do siedzenia przez cały dzień, dlatego warto spróbować zmienić swoje codzienne zajęcia, aby nie tkwić w jednej pozycji przez cały dzień. Warto robić przerwy co godzinę i trochę się poruszać lub rozciągać w różnych pozycjach. Zmniejszy to obciążenie kręgosłupa i mięśni.

Ćwiczenia łagodzące i leczące ból pleców

Ulgę w bólu pleców można znaleźć, wykonując kilka prostych ćwiczeń. Najważniejsze jest, aby zaangażować rdzeń i wykorzystać mięśnie połączone z kręgosłupem do jego podtrzymywania. Na początek połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Powoli podnoś się do góry, aż utworzysz linię prostą od głowy do kolan. Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund, a następnie powoli wróć w dół. Powtórz przynajmniej dziesięć razy w ciągu jednej sesji, a w miarę nabierania siły zwiększaj liczbę powtórzeń. Innym ćwiczeniem jest położenie się na brzuchu i jednoczesne uniesienie głowy, górnej części ciała, ramion i nóg, przy jednoczesnym utrzymaniu bioder na podłodze (lub macie). W tej pozycji należy skurczyć wszystkie mięśnie podtrzymujące plecy i utrzymać tę pozycję przez 5 sekund, a następnie z powrotem się obniżyć. Powtórz co najmniej 10 razy podczas jednej sesji, zwiększając liczbę powtórzeń w miarę nabierania siły i elastyczności. Jeśli chcesz wykonać bardziej intensywny trening mięśni pleców, który pomoże złagodzić ból w trudno dostępnych miejscach, takich jak dolna część pleców lub górna i środkowa część pleców, spróbuj położyć się twarzą w dół na macie do ćwiczeń z obciążeniem wystarczającym do podtrzymania dolnej części kręgosłupa, tak aby z czasem się nie zsuwała. Zegnij obie nogi pod kątem 90 stopni i przyciągnij je nieco bliżej do siebie, nie zginając żadnego z kolan bardziej niż do 90 stopni - następnie wytrzymaj pięć minut.

Ćwicz regularnie!

Regularne ćwiczenia to zdrowy nawyk, który, jak wykazano, łagodzi ból pleców i inne przewlekłe schorzenia. Kręgosłup jest jedną z najważniejszych części ciała, ale też jedną z najtrudniejszych do leczenia. Ważne, aby zadbać o swój kręgosłup ćwiczeniami i zajęciami, które go wzmocnią i rozciągną. Twój kręgosłup jest jedną z najważniejszych i strukturalnie ważnych części Twojego ciała. Pomaga wspierać ciało, podnosić głowę, a nawet kontrolować ruch. Urazy kręgosłupa mogą wystąpić z powodu braku opieki i ćwiczeń. Wzmocnienie i rozciąganie kręgosłupa, jeśli zostanie wykonane prawidłowo, przy odpowiednich ćwiczeniach, może przynieść wiele korzyści.